Artiklid

Unetus

5 min lugemine

Unetuse all mõeldakse magamajäämise raskusi, rahutut ja katkendlikku und või liigvarast ärkamist. Peaaegu kõigil inimestel esineb mingis eluetapis mööduvaid ja lühiajalisi unehäireid. Selline lühiajaline unetus on inimese jaoks üks võimalikest viisidest reageerida elus ettetulevatele sündmustele. Unetus võib uuesti tagasi tulla, pikaajalisemalt püsima jääda, hakata väsitama ja elamist segama. Unetus mõjutab oluliselt selle käes kannatava inimese igapäevast elu – ta ei taha enam suhelda tuttavatega, ei jõua tegeleda hobidega jne.

Unetu enesetunne

Unetu ei ole lihtsalt unine. Ta on kurnatud, ta saab aru, et tal on tähelepanuhäired, keskendumisraskused, hajameelsus, ta ei suuda otsustada, tema töökiirus on vähenenud. Mõned unetud ei jõua vahel tööle minna. Kui unetus kestab, suureneb mure – mõeldakse unetusele päeval, kardetakse voodisse minekut õhtul. Lisaks võib väsinud inimene olla ohtlik nii endale kui ka teistele.

Unetu saab aru, et ta on ärevam, muretseb rohkem, tema tuju kõigub. Mõned unetud ärrituvad või on pidurdamatud. Unetul on halva öö järel silmalaud rasked, pea paks, osadel esineb südamekloppimist ja valu südame juures.

Unetuse põhjused

Unetuse tekkepõhjused on väga erinevad ja ühte konkreetset põhjust nimetada ei ole võimalik. Unetuse levinumad põhjused on:

  • une-ärkveloleku rütmihäired ehk hilise uneaja sündroom;
  • varase uneaja sündroom, ebaregulaarne une-ärkveloleku rütm;
  • free-running ehk vabajooksu tüüp;
  • ajavööndivahetuse puhune unehäire (jet-lag sündroom);
  • vahetustega töö puhune unehäire;
  • tervisehäirest tingitud une-ärkveloleku rütmihäire;
  • täpsustamata une-ärkveloleku rütmihäire;
  • muu ravimist või ainest tulenev une-ärkveloleku rütmihäire.

Krooniline unetus ei parane enamasti ise, seda tuleb ravida

Pikaajaline unetus halvendab elukvaliteeti ja enesetunnet. Sel puhul on hea koos unenõustajaga magamiskeskkond, unerütm ja enesetunne üle vaadata. Unetusest vabanemisel aitavad: õige unerütm, unehügieen, psühhoteraapia. Vajadusel toetatakse une ravi farmakoteraapiaga.

Võta meiega ühendust ja leiame murele lahenduse!