Müofunktsionaalne teraapia
Müofunktsionaalne teraapia on suunatud näo- ja suupiirkonna lihaste toonuse, jõu, liikuvuse ja koordinatsiooni ning liikumismustrite parandamisele. Keele- ja suulihaste õigel funktsioneerimisel on väga suur mõju näokolju ja hambumuse kujunemisele, neelamisele, kõnele, hammaste tervisele, kehahoiule, inimese unekvaliteedile ning töövõimele.
Uute harjumuste kujundamine ja kinnistamine on pikaajaline protsess, millest tulenevalt jõutakse regulaarse teraapia korral soovitud eesmärkideni umbes ühe aasta jooksul. Esimese kahe kuu jooksul võiks terapeudiga kohtuda korra nädalas (esmane visiit 60 min, edaspidi 30-60 min), kuid edaspidi toimub teraapia tavaliselt üks kord kuus.
Müofunktsionaalne teraapia toetab olulisel määral ortodontilist ravi ja uneravi, andes seejuures ka püsivama ravitulemuse. Müofunktsionaalne terapeut ootab vastuvõtule nii lapsi kui ka täiskasvanuid.
NÄIDUSTUSED MÜOFUNKTSIONAALSEKS TERAAPIAKS:
- suuhingamine
- nohisev või norskav hingamine magamisel, uneapnoe
- keele- ja huulekida probleemid
- keele vale puhkeasend (suupõhjas, hammaste vahel)
- keele vale liikumine neelamisel/rääkimisel (näolihaste liigne kaasamine, pealiigutus neelamise ajal, keel hammaste vahel)
- madal suu-, keele- ja pehmesuulae lihaste toonus
- lõualiigese probleemid (valu, naksuv/klikkiv heli, liikuvuspiiratus suu avamisel)
- hambumushäired (toetav teraapia ortodontilise ravi ajal)
- parafunktsioonid (näiteks pöidla imemine, hammaste krigistamine, hammaste tugev kokkusurumine, huulte või pliiatsiotsa närimine jms)
- operatsioonieelne ja -järgne teraapia (ninahingamise õppimine)