CPAP ravi ehk positiivrõhuravi

CPAP ravi on kõige levinum ja efektiivsem ravimeetod uneapnoe puhul. Seade hoiab kokkuvajunud ülemised hingamisteed mehaaniliselt rõhu abil avatuna. Selle tõttu väheneb norskamine või kaob üldse ära, paraneb unekvaliteet ja väheneb päevane väsimus. Kui arst on määranud uneapnoe raviks CPAP seadme, siis esmalt saab aparaadi koju testimiseks kaheks nädalaks. Kui rõhu testimine CPAP-aparaadiga on osutunud edukaks kompenseerib Eesti Haigekassa CPAP-aparaadi 90 % ulatuses, kui patsiendil on raske uneapnoe või keskmise raskusega uneapnoe koos kindlate kaasuvate haigustega.

Ravi edukuse tagab hea koostöö unekeskuse ja patsiendi vahel. Patsient asetab ööseks näole nina või nina-suu maski, mille kaudu juhitakse hingamisteedesse sobiva rõhuga hingamisteid avatuna hoidev õhk. Kodus magatud öö tulemusi on võimalik unekeskuses jälgida üle pilvesüsteemi kohe pärast patsiendi ärkamist. Nii saab uneõde teha jooksvalt vajalikke muudatusi raviseadmes ja nõustada haiget telefoni teel.

Kui olete CPAP aparaadi kasutaja, siis olete oodatud igal aasta kontrolli. Haigekassa patsientidel on õigus saada iga aasta Haigekassa kompensatsiooniga uus mask.