Uudised

Novel Clinic tõi Eestisse 1,5 miljonit eurot maksva ainulaadse MRT diagnostikaseadme

MRT seade tõstetakse Novel Clinicu hoonesse. Foto: Andres Raudjalg

Peagi Tallinnas suure meditsiinikeskuse avav erakliinik Novel Clinic sai ligi 1,5 miljonit eurot maksva uut tüüpi magnetresonantstomograafi (MRT), mille sarnast diagnostikaseadet pole üheski teises Eesti meditsiiniasutuses.

„Tehnoloogiliselt on tegemist väga uuendusliku meditsiinitehnikaga, mis kasutab teiste MRT seadmetega võrreldes töötamiseks üle 200 korra vähem vedelat heeliumi ning edastab kõige kvaliteetsema digitaalse pildi inimese anatoomiast,“ kinnitas Philips Medical Systems esindaja Meditsiinigrupp AS radioloogiaseadmete müügijuht Janno Vindi.

 

Vindi sõnul võimaldab Philipsi kõige moodsam magnetresonantstomograaf uurida inimese keha kogu ulatuses, alates pehmetest kudedest ja ajust, kuni luude ning liigesteni välja. Seade edastab arstile kõrgkvaliteetse digitaalse pildi patsiendi igast huvi pakkuvast organist ja kehaosast.

 Novel Clinicu ülemarst Lauri Käisi sõnul kasutab nende kliinik MRT diagnostikaseadet eelkõige patsientide siseorganite, kesknärvisüsteemi, aju, südame, liigeste sidemete, kõõluste ja lihaste visualiseerimiseks. Selle abil saab avastada näiteks peavalude põhjuseks olevaid erinevaid orgaanilisi haiguseid.

„MRT seadme puhul on väga oluline, et sellel ei ole ioniseerivat kiirgust. Seetõttu on võimalik teha uuringuid ka rasedatele,“ tõdes Käis. Tema sõnul on magnetresonantstomograaf suurepärane täiendus Novel Clinicu teistele piltdiagnostika seadmetele, nagu kompuutertomograaf ja ultraheli.

Magnetresonantstomograaf töötab ülijuht magneti tehnoloogial. Ülijuhtivuse tekitamiseks tuleb aga süsteemi jahutada temperatuurini -269,15 °C, milleks kasutatakse traditsiooniliselt vedelat heeliumi, mis on piiratud ja kallinev ressurss.

„Kui seni vajasid MRT seadmed töötamiseks hinnanguliselt 1500 liitrit vedelat heeliumi, siis Philips tegi selles vallas tohutu tehnoloogilise läbimurde ja kasutab oma uues magnetresonantstomograafis vaid 7 liitrit vedelat heeliumi,“ selgitas Vindi selle seadme uuenduslikust.

Uudne seadeldis on Lääne-Euroopa ning USA haiglates ennast juba igati tõestanud. Innovatiivne suletud heeliumi süsteem on ka ohutum ega vaja heeliumi evakuatsioonisüsteemi. Samas sisaldab MRT diagnostikaseade endas Philipsi ainulaadset otsedigitaalset signaaliahelat.

„Erinevalt kõigist teistest magnetresonantstomograafidest, digitaliseerib Philipsi aparaat inimesest lähtuva MRT signaali juba tema keha ligidal asuvas vastuvõtumähises ning on seetõttu kaitstud signaali segavate häiringute eest. Antud tehnoloogia tagab parima pildi kvaliteedi,“ rääkis Vindi.

Kolmapäeval Hollandist Eestisse jõudnud 3,7 tonni kaaluva aparatuuri paigaldamiseks jäeti peatselt valmivas kliinikuhoones üks sein ehitamata. Sein ehitatakse alles siis, kui MRT on lõplikult oma kohale paika saanud.

Ruumile, kus magnetresonantstomograaf tööle hakkab, on kehtestatud eritingimused, et segamatult püüda raadiolainete signaali inimese skaneerimiseks. Selleks on kogu ruum varjestatud vaskplekiga, et kaitsta seadme tööd väliskeskkonnast lähtuvate elektromagnet häiringute eest.

Novel Clinic avab uuel aastal Tallinnas, Pärnu mnt 113 valmivas hoones kaheksal korrusel suure meditsiinikeskuse. Uus erakliinik koondab sinna kogu tervishoiuteenuste pika ahela – kaasaegse diagnostikakeskuse koos verelaboriga, vaimse tervise keskuse, unediagnostika öiste täisune uuringutega, ambulatoorse eriarstiabi, hambaravi, kirurgia ja rehabilitatsiooni. Valmimas on kaks tipptasemel operatsioonisaali ja kümme privaatpalatit. Kirurgia vallas pakub kliinik peamiselt kõrva-nina-kurguhaiguste ning näo-lõualuude kirurgilist ravi, sealhulgas kilp- ja süljenäärme operatsioone, nahaaluskoe kasvajate eemaldamist ja unekirurgiat.

„Kui täna tegeleb meditsiin tagajärgedega, siis meie saame tulla siin riikliku meditsiini ja haiglate kõrvale, et toetada inimese tervena püsimist,“ ütles Novel Clinicu tegevjuht Kadi Saks. Novel Clinicu eesmärk on vähendada klientide ennetatavaid haigusi aastaks 2027 poole võrra.